SUOMEN JÄÄKIEKKOHISTORIALLISEN SEURAN VUOSIKOKOUS 31.10.2021

Suomen Jääkiekkohistoriallinen Seura järjesti eilen 31.10.2021 tematiikkaansa sopivan iltapäivän Museokeskus Vapriikissa Tampereella. Tapahtuma toteutettiin yhteistyössä Suomen Jääkiekkomuseon kanssa. Päivä alkoi yhdistyksen vuosikokouksella klo 12. Kokouksessa käytiin läpi toimintakertomus ja -suunnitelma sekä myönnettiin hallitukselle vastuuvapaus. Kokouksen virallinen pöytäkirja toimitetaan jäsenille myöhemmin. Tapahtuman mielenkiintoisin anti oli kuitenkin historian ensimmäisen Kimmo Leinonen -palkinnon jakaminen jääkiekkohistoriallisesta teosta. Ensimmäisen pytyn ja muistolaatan sai Pekka Jyrkiäinen, onnea!
Lyhyen tauon jälkeen päivä jatkui tietokilpailulla, jossa valittiin Vuoden jääkiekkotietojä. Matti Hannula oli laatinut kolme eräisen kysymyspatteriston, jonka tason moni osallistuja koki itselleen vähintäänkin haastavaksi. Selkeäksi voittajaksi löydettiin kuitenkin Antti Seppänen 13 pisteellä, onnea! Kysymykset ja vastaukset löytyvät alta.
Lyhyen tauon jälkeen päivä jatkui tietokilpailulla, jossa valittiin Vuoden jääkiekkotietojä. Matti Hannula oli laatinut kolme eräisen kysymyspatteriston, jonka tason moni osallistuja koki itselleen vähintäänkin haastavaksi. Selkeäksi voittajaksi löydettiin kuitenkin Antti Seppänen 13 pisteellä, onnea! Kysymykset ja vastaukset löytyvät alta.
Iltapäivän päätteeksi tapahtumaan oli saapunut arvovaltaisia vieraita puhumaan SM-liigan perustamisesta. Vaikuttajien puolelta Göran Stubb ja Kalervo Kummola avasivat hyvin uuden sarjasysteeminen luomisen syitä ja seurauksia. Valmentaja Alpo Suhonen keskittyi keskustelun alussa välihuuteluihin ja mikin saatuaan maalaili lavealla pensselillä aikakauden kuvaa sekä kertoi hauskoja anekdootteja 1970- ja 1980-luvun toimintakulttuurista. Keväällä 1976 ensimmäistä liigamestaruutta juhlinut Kari Kauppila puolestaan kertoi avoimesti pelaamisen ja muun elämän yhdistämisen haasteita omalla aikakaudellaan. Erotuomari Raimo Sepponen yritti pitää keskustelun asiallisena ja huvitti yleisöä kertomuksillaan maalivahtiuransa varrelta. Iso kiitos kaikille panelisteille ja kokoukseen osallistuneille