SUOMEN JÄÄKIEKKOHISTORIALLISEN SEURAN VUOSIKOKOUS 24.4.2022

vas. Juha Aaltonen ja Kimmo Leinonen

Suomen Jääkiekkohistoriallinen Seura piti viimeisimmän vuosikokouksensa sunnuntaina 24.4.2022. Tapahtuma organisoitiin yhdessä Suomen Jääkiekkomuseon kanssa ja tilaisuuden paikkana toimi totutusti Museokeskus Vapriikki Tampereella. 

Kokouksessa käsiteltiin monipuolisesti edellistä toimikautta, mikä oli varsin lyhyt, sillä edellinen vuosikokous päästiin pitämään koronan takia vasta 31.10.2021. Tämänvuotisessa kokouksessa pohdittiin muun muassa jäsenhankintaa, uusien muistolaattojen kiinnityspaikkoja sekä muita ajankohtaisia asioita. Kohokohta oli tietysti Kimmo Leinonen -palkinnon jakaminen, joka tänä vuonna meni erityisesti Jääkiekkokirjan toimittamisessa 2000-luvulla kunnostautuneelle Juha Aaltoselle – onnea! 

Tärkeää oli, että vuosikokous päästiin kahden koronavuoden jälkeen järjestämään nyt toista kertaa peräkkäin paikan päällä ja yhdistyksen käytäntöjen mukaisesti keväällä. Yhdistyksen jäsenille lähetetään tarkempi tiedote kokouksen päätöksistä sähköpostilla lähipäivinä. Seuraava vuosikokous on tarkoitus pitää keväällä 2023. 

Kokouksen jälkeen iltapäivää jatkettiin paneelikeskustelulla. Aiheena olivat aiemmin Suomessa järjestyt jääkiekon maailmanmestaruuskilpailut, joista kokemuksiaan olivat saapuneet kertomaan Lasse ”Oka” Oksanen, Veli-Pekka ”Vellu” Ketola, Kalervo ”Kale” Kummola ja Kimmo ”Kimmo-museo” Leinonen. Keskustelua fasilitoi SJHS:n puheenjohtaja Hannu Kauhala.

Mielenkiintoisten tarinoiden sekä muutaman yleisökysymyksen saattelemana vuosien 1965, 1974 ja 1997 kotikisoista kuultiin pääosin hyväntuulisia sekä hilpeitä tarinoita. Erityisesti mieleen jäivät kertomukset Okan varainhankkinasta Hakametsän hallin rakentamiseksi sekä Vellun tarina kadonneesta nahkatakista Porin reissulla. Kiitos panelisteille!

Alkuperäiseen ohjelmaan merkattu Jääkiekkotietäjä 2022 -tietokilpailu jouduttiin tällä kertaa valitettavasti perumaan aikatauluongelmien takia. Nämä olivat lähinnä seurausta Liigan klo 17 alkaneesta pronssiottelusta, johon Tampereen Ilves menestyksekkäästi osallistui. Onnittelut myös Ilvekselle.

 

vas. Kimmo Leinonen, Veli-Pekka Ketola, Lasse Oksanen ja Kalervo Kummola